Wszędzie tam gdzie daną społeczność łączy jakiś wspólny cel, z całą pewnością istnieje szansa na wytworzenie silnych więzi, które będą spajać poszczególne elementy i w efekcie wytworzy się charakterystyczna dla takich więzi tożsamość. Z kolei tożsamość ta to niezwykle ważna cecha dla społeczeństwa, które od dziesięcioleci pielęgnuje tradycję by poczucie wzajemnych relacji było w całej jej okazałości widoczne i trwałe.
Takim niezwykłym fenomenem dla społeczności Klucza, Olszowej, Zalesia Śląskiego i Zimnej Wódki, jest tradycja układania kwietnych dywanów w uroczystość Bożego Ciała. Jak to możliwe, że istniejąca od kilkudziesięciu lat tradycja, nie mająca w żadnej z tych miejscowości kogoś na miarę koordynatora, co roku spełnia się mimo wielu historycznych trudności z jakimi pokolenia miały na swojej drodze styczność.
Odpowiedzią jest tutaj najmniejsza komórka społeczna jaką jest rodzina. Bo tak naprawdę tradycja ta rozpoczyna się najpierw w każdej z tych rodzin, które gromadzą się ze swoimi krewnymi i przyjaciółmi by już kilka dni wcześniej zaplanować prace związane z przygotowaniami do tradycji. Jedne tej pracy mają mniej a inne więcej. Jedne rodziny mają wielu członków a inne to już tylko małżonkowie. Jedne rodziny muszą zatroszczyć się tylko o budowę kobierca a inne dodatkowo o budowę ołtarza oraz o wszystkie elementy stanowiące jego całość.
Bez względu na te powyższe różnice, każda taka rodzina stara się sprostać zadaniu jakim jest to aby wczesnym rankiem w uroczystość Bożego Ciała być gotowym do pracy.
Sam czas przygotowań do tego święta już jest piękną tradycją każdej rodziny, czymś tak oczywistym, że stało się po prostu stałym punktem w kalendarzu wydarzeń każdej rodziny i wsi. Czas przygotowań do Bożego Ciała w każdej rodzinie, to już bardzo ważne wydarzenie każdego roku, dzięki któremu rodzina łączy siły, co jest okazją do wspólnego spotkania i spędzenia czasu przy szukaniu kwiatów, ich zrywaniu a następnie układaniu kwietnego chodnika. Wszystkie te z pozoru błahe elementy na przestrzeni lat scalały pokolenia – rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami.