Wystawa o kwietnych dywanach

listopad 22, 2022

„Kwietne dywany – gdy wiara stała się tradycją” to wystawa przygotowana przez Fundację „Dla Dziedzictwa” prezentująca wspólnotę depozytariuszy tradycji układania dywanów kwietnych na procesję Bożego Ciała na Opolszczyźnie, którą 16 grudnia 2021 r. wpisano na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wystawę będzie można obejrzeć w piątek, 25 listopada br. na ścianach Sali Widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Działalności Kulturalnej w Ujeździe, gdzie ok. godz. 10.00 dojdzie do uroczystego podpisania umowy partnerskiej między gminami Ujazd i Uniejów. Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których przedstawiono cztery miejscowości – Klucz, Olszową, Zalesie Śląskie i Zimną Wódkę – kultywujące tradycję kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała. Przy czym „głos” w prezentacji tego żywego dziedzictwa oddano samym depozytariuszom i ekspertom. Projekt graficzny tego wyjątkowego obrazu przygotowała Ewelina Skut.

Ekspozycja powstała w ramach projektu pt. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmacnianie tradycji” realizowanego w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe ramach programu MKiDN „Kultura Ludowa i Tradycyjna”.

do góry