„Słodki dywan kwietny” – na zgłoszenia czekamy do 10 listopada!

wrzesień 27, 2022

Masz talent do pieczenia ciast i lubisz kwiaty? Jesteś pomysłowy/pomysłowa kreatywny/kreatywna? A może jesteś już profesjonalną florystką cukierniczą i potrafisz tworzyć cudne kwiaty? Koniecznie zgłoś swój udział w naszym konkursie cukierniczym, który organizujemy wraz z gminą Ujazd organizują konkurs dla cukierników i florystów cukierniczych na „słodki dywan kwietny”. Zadaniem uczestników Konkursu będzie stworzenie symbolicznego wyrobu cukierniczego (ciasto, ciastka itp.) na bazie miodu (jako wsparcie lokalnego pszczelarstwa) z posypką (oprawą) z motywem kwietnego dywanu (żywe kwiaty, lukier kwietny itp.).

Konkurs będzie trwał od 18 maja do 25 listopada 2022 r. Składa się z dwóch etapów – części informacyjno-opisowej (zgłoszenia do 10 listopada br.) i degustacji wyrobu w dniu 25 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Działalności Kulturalnej w Ujeździe. Konkurs adresowany jest do profesjonalnych firm cukierniczych, florystów cukierniczych, a także do Kół Gospodyń Wiejskich, rodzin z dziećmi, małych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i osób fizycznych. Celem konkursu jest wyłonienie i promocja niecodziennego ciasta, które zachwyci oryginalnością, smakiem, finezją oraz symbolicznym nawiązaniem do tradycji układania dywanów kwietnych kultywowanej w Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce, która w grudniu 2021 r. została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Wykonane prace oceniać będzie jury, w skład którego wchodzić będą: Burmistrz Gminy Ujazd (Przewodniczący Jury), Joanna Cicha-Kuczyńska, Radca ds. UNESCO w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Józef Kaczmarek, Burmistrz Uniejowa, prof. Katarzyna Smyk; Rajmund Muskała, przedstawiciel depozytariuszy; Helena Wojtasik, Prezes opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych; Katarzyna Polaczek, dziennikarka TVP3Opole, przedstawiciel BBC i Prezes Fundacji „Dla Dziedzictwa”.

Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową (w wysokości 1000 zł) oraz pamiątkowy dyplom. Przede wszystkim będzie mógł liczyć na zamówienia, bowiem zwycięskie ciasto zostanie słodkim symbolem tradycji układania dywanów kwietnych i będzie towarzyszyło warsztatom, spotkaniom partnerskim i innym uroczystością związanym z promocją tradycji układania dywanów kwietnych.

https://opole.tvp.pl/62932455/tradycja-ujeta-w-przepyszny-sposob-mozna-sie-zglaszac-do-konkursu-slodki-dywan-kwietny

Zadanie realizowane w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Działalności Kulturalnej w Ujeździe przy realizacji projektu pn. „Tradycja dywanów kwietnych na Opolszczyźnie – identyfikacja, plan ochrony oraz wzmocnienie tradycji”, dofinansowanego z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

do góry